Szczegóły
VI edycja konkursu ,,Zapraszamy do Gry – lokalne projekty edukacji kulturowej” w ramach BMK – woj. podlaskie
Przed nami kolejna edycja programu ,,Bardzo Młoda Kultura” w województwie podlaskim. W związku z tym Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza na konferencję inaugurującą to wydarzenie, która odbędzie się 25 marca. Z powodu istniejącej sytuacji pandemicznej konferencja będzie miała wyłącznie formułę on-line i odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji „Bardzo Młoda Kultura w województwie podlaskim” jest hasło ,,Natury Kultury”. Natura i kultura to nieodłączne elementy naszego życia. Człowiek jest częścią natury, a jednocześnie twórcą kultury. Wieloznaczność obu słów daje szerokie pole do interpretacji i organizacji działań. Konferencja inaugurująca przybliży tegoroczną tematykę i szczegóły działań w ramach Bardzo Młodej Kultury zaplanowane na rok 2021. Zaprezentujemy formy wsparcia finansowego inicjatyw lokalnych w ramach prowadzonego przez nas systemu grantowego, bezpłatne otwarte szkolenia, wyjazdy studyjne, spotkania informacyjne, działania badawcze i sieciujące.
Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkie osoby, które chcą włączyć się w rozwój edukacji kulturowej w naszym województwie: edukatorów, animatorów, nauczycieli, pracowników oświaty, instytucji kultury, bibliotek, teatrów, muzeów oraz organizacji pozarządowych. Zachęcamy do udziału w spotkaniu.
Program spotkania:
11:00 – rozpoczęcie konferencji – Karolina Szymańska-Skowronek (kierownik Działu Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, koordynatorka projektu)
11:10 – projekcja spotu promocyjnego BMK 2020, będącego prezentacją projektów lokalnych V edycji konkursu „Zapraszamy do Gry – Lokalne projekty Edukacji Kulturowej”
11:15 – Natury Kultury, czyli animacja w realiach pandemii – Tomasz Adamski
12:00 – przerwa
12:10 – Motywowanie do działania – Aneta Zamojska
13:40 – przedstawienie założeń tegorocznego projektu Bardzo Młoda Kultura – przedstawienie regulaminu, omówienie harmonogramu, warsztatów i spotkań wyjazdowych dla koordynatorów projektów lokalnych – Karolina Szymańska-Skowronek (kierownik Działu Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, koordynatorka projektu)
14:00 – zakończenie konferencji
W tegorocznej konferencji inaugurującej prelegentami będą:
Tomasz Adamski – doktor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Studiów Kulturowych na Uniwersytecie w Białymstoku. Reżyser i scenarzysta wielu filmowych produkcji dokumentalnych, realizowanych między innymi w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Białorusi, Kazachstanie. Jego zainteresowania naukowo-badawcze związane są z kulturoznawstwem, nauką o sztuce, filmoznawstwem, a na poziomie bardziej szczegółowym – z kinematografią skandynawską, a szczególnie kinem szwedzkim. Prelegent, konferansjer, półmaratończyk, a nade wszystko wielbiciel ruchomych obrazów.
Aneta Zamojska – absolwentka studiów filologicznych z dyplomem magistra filologii polskiej oraz studiów podyplomowych „Psychologia zarządzania w gospodarce” na Uniwersytecie Wrocławskim. Dziennikarka telewizyjna, coach, kierownik Działu Edukacji Kulturalnej ECK. Tworzy projekty kulturalne i edukacyjne, pracując na co dzień z artystami i ludźmi ze świata kultury. Rzecznik prasowy trzech pierwszych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów (2000–2004) oraz I i II Międzynarodowego Forum Ekologicznego „Ekoraj” (2000–2004). Wyróżniona za działalność reporterską na rzecz ochrony bagien biebrzańskich oraz statuetką Ekomen (2007 – Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku) za efektywną współpracę na rzeczy ochrony przyrody.