Jesteś na stronie: EtnoNurty – koncert i potańcówka z muzyką tradycyjną
Treść strony

EtnoNurty – koncert i potańcówka z muzyką tradycyjną

EtnoNurty – koncert i potańcówka z muzyką tradycyjną

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego oraz Chłopcy z Nowoszyszek zagrają 26 listopada, o g. 19.00 w Spodkach.

EtnoNurty – cykl koncertowy, który prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach wydarzenia pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Podczas wydarzenia wystąpi zespół Chłopcy z Nowoszyszek oraz kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego.

Chłopcy z Nowoszyszek

 

Chłopcy z Nowoszyszek to zespół wykonujący tradycyjną muzykę taneczną z Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego, założony w 2013 roku przez uczniów nieżyjących już mistrzów Franciszka i Leona Racisów, Mieczysława Pachutko i Wacława Kułakowskiego.
Na repertuar zespołu składają się melodie taneczne bardziej znane, takie jak polki, walce, oberki, ale też mniej znane a charakterystyczne dla pogranicza kochaneczki, wasadule, padespańce. Większość melodii pochodzi z bezpośredniego przekazu od Mistrzów.

Skład zespołu:
Urszula Murawko – cymbały wileńskie
Piotr Fiedorowicz – skrzypce
Paweł Luto – bęben
Adrian Żukowski – harmonia trzyrzędowa

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego

 

Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego powstała w 2019 roku w efekcie poszukiwań muzyki tradycyjnej i wiejskich muzykantów w rejonie Knyszyna. Członkowie dwuosobowego zespołu to: młody adept muzykanckiego fachu – harmonista Juliusz i doświadczony, grywający od lat 60. skrzypek Antoni. Muzykom zależy na tym by wiejska, niestylizowana muzyka zachodniej Białostocczyzny wciąż wybrzmiewała na żywo i w naturalnym kontekście, najlepiej do tańca.
W swoim repertuarze kapela posiada m. in. polki, oberki, walczyki przekazane bezpośrednio przez harmonistów z okolic Knyszyna: Stanisława Deca, Eugeniusza Głódzia i Wacława Motybla.

Wydarzenie zostanie zorganizowane przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

Sprzedaż biletów (30 zł) od 17 listopada w Spodkach PIK.