Treść strony

Wycieczki owieczki czyli jak powstaje tkanina

Koncepcja merytoryczna: Krystyna Kunicka
Tekst: Lila Wyszkowska
Opracowanie graficzne: Katarzyna Sadowska
Wydawca: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
str. 20, format 297×210 mm

© Copyright by WOAK, Białystok 2018
ISBN 978-83-60308-45-5

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z Funduszu Promocji Kultury

Książeczka została wydana w ramach projektu „Nowy wątek w tkactwie tradycyjnym” i skierowana jest do młodego czytelnika. Pomyślana jako efekt Konkursu Rysunkowego dla dzieci i młodzieży, stała się poszukiwaną pozycją edukacyjną, ukazującą kolejne etapy powstawania tradycyjnych tkanin, wykonywanych na krosnach. To zanikająca już umiejętność przekazywana z pokolenia na pokolenie, która na Podlasiu ma do tej pory swoich kontynuatorów. Tym bardziej chcemy ją chronić i popularyzować.
Na przykładzie historii małej owieczki Meli opisany został, krok po kroku, proces powstawania tkaniny dwuosnowowej od momentu strzyżenia owiec poprzez pranie owczego runa, czesanie i gręplowanie, przędzenie na kołowrotku, farbowanie wełny i tkanie tkaniny na krosnach. Publikacja zawiera zadania pobudzające aktywność artystyczną, zachęcając do rysowania, dodatkowo zawiera też nalepki do wklejania.

Książeczkę zaprojektowała Katarzyna Sadowska, tekst – Lila Wyszkowska. Autorami czarno-białych rysunków są laureaci konkursu dla dzieci i młodzieży pod tytułem „Jak powstaje tkanina”, zorganizowanego przez WOAK (aktualnie PIK) w Białymstoku: Laura Rogowska rys. 1, Nikola Niewiadomska rys. 2, Emilia Szczuka rys. 3, Jakub Gadomski rys. 4, Maria Szotko rys. 5, Maja Czarnecka rys. 6, Klaudia Ignaciuk rys. 7, Adrianna Kowalewska rys. 8, Mikołaj Keczyński rys. 9 i 13, Wiktoria Wiejkowska rys. 10, Zuzanna Lulewicz rys. 11, Amelia Cwalińska rys. 12.

Link do e-publikacji (PDF, 21.5MB)