Treść strony

Teatr Amatorski - teoria i praktyka pracy w środowisku zróżnicowanym kulturowo

2 grudnia 2022 roku w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku odbyła się druga konferencja teatralna adresowana do instruktorów teatralnych, twórców, inicjatorów i osób zainteresowanych działaniami teatrów niezawodowych, funkcjonujących na terenie województwa podlaskiego. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Towarzystwo Kultury Teatralnej.

Konferencja stała się okazją do zaprezentowania i analizy rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego w województwie podlaskim. To niezwykle istotny temat, ponieważ amatorski ruch artystyczny jest ważnym czynnikiem kulturotwórczym regionu, co wyraźnie wybrzmiało zarówno w referatach prelegentów, jak i w dyskusjach. W programie konferencji, oprócz wystąpień zaproszonych gości oraz debaty znalazł się spektakl „Nikt nie może być numerem” przygotowany przez Fundację Oikonomos.

Niniejsza publikacja jest podsumowaniem konferencji. Tworzą ją artykuły Jerzego Nikitorowicza, Urszuli Namiotko, Joanny Troc i Mili Wyszkowskiej. Autorzy omawiają w nich różne aspekty amatorskiego ruchu teatralnego. Mam nadzieję, że prezentowane teksty staną się inspiracją do podejmowania kolejnych wyzwań artystycznych w fascynującym świecie teatru, w którym wielo i międzykulturowość jest  ogromną wartością.

Teatr Amatorski – teoria i praktyka pracy w środowisku zróżnicowanym kulturowo (PDF, 31.1MB)

© Copyright by Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku, 2023
Redakcja i korekta: Zespół
Zdjęcia z konferencji: Marcin Adamski
Zdjęcia ze spektakli: Michał Skorbiłowicz, Krzysztof Matus
Projekt graficzny: Bogdan Suprun
ISBN 978-83-60308-62-2
Wydawca: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
15-089 Białystok, ul. Jana Kilińskiego 8, www.pikpodlaskie.pl
Druk: Panorama s.c., 15-378 Hryniewicze 70A
www.panoramadruk.pl

SPIS TREŚCI:
Wstęp
prof. Jerzy Nikitorowicz, Wielo i międzykulturowość – wyzwanie i zadanie animatorów kultury 
Urszula Namiotko, Transmisja dziedzictwa kulturowego w działaniach teatrów niezawodowych na przykładzie wybranych praktyk Teatru Sejneńskiego
Joanna Troc, Praca teatralna z wykorzystaniem języka mniejszości narodowych oraz dziedzictwa kulturowego regionów pogranicza na przykładzie pracy z mniejszością białoruską
Emilia Wyszkowska, Fenomen pracy twórczej teatru mniejszościowego na przykładzie Teatru trAKTOR