Publikację przygotowali artyści związani z Instytutem Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej
Artyści związani z Instytutem Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej podjęli się odpowiedzi na pytanie o miejsce tkaniny, czy ludowych motywów we współczesnym designie i architekturze wnętrz. W wyniku ich przemyśleń powstała wystawa projektów wzornictwa i wnętrz inspirowanych tkaniną tradycyjną, która stała się częścią naszego V Festiwalu Tkactwa – Podlaskie Sploty.
Z ogromną przyjemnością prezentujemy katalog z tej wystawy, przygotowany przez autorów prac prezentowanych na ekspozycji.
W 2024 roku do organizacji Festiwalu zaprosiliśmy pracowników naukowych Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którzy zainteresowali się tą propozycją. W efekcie naszej współpracy powstała wspaniała „Wystawa projektów wzornictwa i wnętrz inspirowanych tkaniną tradycyjną”. Autorzy prac pokazali, jak można zastosować tradycyjną tkaninę współcześnie. Udowodnili, że motywy ludowe można wykorzystać zarówno użytkowo, jak i dekoracyjnie.
Nie ulega wątpliwości, że zaprezentowane na wystawie prace staną się inspiracją do twórczego wykorzystania materiałów i tkanin, które zawsze nam towarzyszyły, a które dzięki kreatywności autorów wystawy ujrzymy w zupełnie nowej odsłonie.
W imieniu Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku oraz swoim własnym, pragnę serdecznie podziękować wszystkim autorom prac za ich wkład w powstanie tej ekspozycji. Szczególnie podziękowania kieruję do Pani Dziekan dr hab. inż. arch. Tatiany Misijuk, prof. PB, która z dużym entuzjazmem przyjęła propozycję wspólnych działań. Współpraca z Państwem to zaszczyt i przyjemność, ale również możliwość nowatorskiego spojrzenia na tradycję.
Krystyna Kunicka (Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku)
Katalog do pobrania (PDF, 7.4MB) (PDF, 7.4MB)
Projekt „Podlaskie sploty – V Festiwal Tkactwa” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.