Interaktywne warsztaty rodzinne, zabawy z muzyką i folklorem, a także wieczorne koncerty fortepianowe w wykonaniu Aleksandra Dębicza – to wszystko przygotował Podlaski Instytut Kultury w ramach projektu „Blisko Chopina”. Zarówno koncerty, jak i zajęcia warsztatowe mają popularyzować twórczość Fryderyka Chopina i jego inspiracje folklorem – tradycyjną twórczością ludowych muzykantów i śpiewaczek.
Wprowadzenie odbiorców w dzieła kompozytora poprzedzone będzie interaktywnymi warsztatami dla rodzin z dziećmi. Zajęcia umuzykalniające to szansa na zapoznanie się z rytmami mazurków, ludową muzyką oraz tradycyjnymi grami i zabawami, z którymi mógł zetknąć się młody Chopin. W ramach projektu zostanie również wydana kreatywna książeczka, łącząca ciekawostki z młodzieńczych lat kompozytora, zadania twórcze i propozycje wspólnych gier i zabaw ludowych.
Do udziału w projekcie zaproszono Aleksandra Dębicza – kompozytora i jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów młodego pokolenia. Interaktywne warsztaty rodzinne poprowadzą dr Maria Twarowska, pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, oraz Agnieszka Jakubicz, animator kultury w Podlaskim instytucie Kultury w Białymstoku, tancerka w ZPiT „Kurpie Zielone”.
„Blisko Chopina” odbędzie się w ośmiu miejscowościach województwa podlaskiego: w Orli (25 września), Ciechanowcu (26 września), Kleszczelach (3 października), Białowieży (4 października), Kolnie (10 października), Wąsoszu (11 października), Michałowie (7 listopada – odwołane) oraz Gródku (8 listopada – odwołane).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.