Jesteś na stronie: Akcenty – wystawa Magdaleny Talmon
Treść strony

Akcenty – wystawa Magdaleny Talmon

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku poleca wystawę malarstwa Magdaleny Talmon.

Wernisaż odbył się 24 września 2021 r., w siedzibie organizatora – Klubie Zenit przy ul. Mieszka I 16 w Białymstoku. Prace można będzie oglądać do 31 października.
Tel. 508563863 (prosimy o telefoniczne uprzedzenie o wizycie).

Drobiazgi mówią nam nieraz więcej niż wyraża całość. Jakby były ziarenkami prawdy. Wystarczy je dostrzec, żeby odkryć coś, czego nie można było ujrzeć z daleka. Wymuszają bliskość i zaangażowanie. Tak jest także z obrazami z cyklu „Akcenty” Magdaleny Talmon. Te drobne, zgrabnie wkomponowane dekory zainspirowane podlaskimi wzorami ludowymi, mówią odbiorcy wiele o tym, kim jest autorka. Chłodna szarość, kładziona z upodobaniem na dużych płaszczyznach, nie przekona nas do tego, że są to prace neutralne, przeznaczone do każdego wnętrza, stanowiące po prostu ozdobę. Podlaskie akcenty, biżuteryjnie odwzorowane ornamenty odsłaniają ważną część duszy Magdy – dorastanie przy babci, która potrafiła tkać i haftować, uczenie się tkactwa w Liceum Plastycznym, a w końcu praca w kulturze przy ochronie podlaskiego dziedzictwa i zanikających tradycji rękodzielniczych. To wszystko ukształtowało świadomą artystkę, która przemawia teraz portretami silnych, posiadających korzenie kobiet, takich jak ona sama.

Magdalena Talmon – absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim, ACE Power English Upper Intermediate QLD Australia. Współorganizatorka Galerii Świetlik w Sobolewie, happeningu „Sztuka na podwórku”, „Niedzielne spotkania ze sztuką” w latach 2010–2013 r. Organizatorka różnego rodzaju działań warsztatowych i artystycznych na terenie woj. podlaskiego, takich jak: warsztaty scenograficzne, teatralne, taneczne, zimowiska, półkolonie, zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, wernisaże, wystawy, festyny, pikniki rodzinne. Ma na koncie ponad 20 wystaw indywidualnych i 7 wystaw zbiorowych. Brała udział w Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego w roku 2012 i 2014, w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim oraz w warsztatach „Poszerzenie pola – nowe przestrzenie dla kreatywnych”, organizowanych przez Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w Warszawie. Członkini zespołu opracowania programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016–2020. Autorka projektu białostockich murali „Matka Natura” w 2017 r. oraz „Matka Natura – Biała” w 2018 r. Obecnie instruktor plastyki, prowadzi zajęcia w Pokojach Pracy Twórczej w PIK.

Zapraszam do odwiedzenia strony z pracami https://www.facebook.com/talmontworzy