II Wojewódzki Przegląd Niezawodowej Twórczości Teatralnej – PIKtoGRAmy. Laureaci.
Mikrokosmos to przewodni temat tegorocznych PIKtoGRAmów – działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z woj. podlaskiego.
Owady, które istnieją w świecie przyrody pozwalają nam na chwilę stać się uważnym w ciągłym zabieganiu i pośpiechu. Obserwacja „kosmosu pod nogami” może sprawić, że uzmysłowimy sobie, że tuż obok, w parku na skwerku, trawniku pod szkołą czy w szczelinach chodnika tętni życie. Poprzez skupienie się na tym temacie młodzi recytatorzy, wokaliści i aktorzy amatorzy, będą mieli okazję do obserwacji otaczającego świata i zauważenia znajdujących się wokół detali.
„PIKtoGRAmy” są kontynuacją ubiegłorocznych teatralnych działań projektowych i Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej „PIKuś”. Tegoroczna edycja II Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy” odbywała się w dniach 5-8 kwietnia 2022 r. Ważną informacja jest także fakt, że projekt pikTOgraMY, w skład którego wchodzi między innymi objazd teatralny: profesjonalny i amatorski oraz warsztaty teatralne i konstrukcyjne, dostał dofinasowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przegląd ma na celu inspirację dzieci i młodzieży do rozwijania zainteresowań artystycznych, wrażliwości estetycznej i twórczej współpracy przez recytację, śpiew i działania teatralne. Adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich z województwa podlaskiego.
Do przeglądu zgłaszali się uczestnicy, którzy zostali zakwalifikowani z eliminacji miejskich i gminnych organizowanych przez ośrodki kultury, szkoły, biblioteki, itp. z naszego regionu. W ciągu trzech dni konkursowych Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku odwiedziło ok. 230 recytatorów i wokalistów w wieku od 3 do 19 lat. Na scenie Spodka Impresaryjnego zobaczyliśmy 15 spektakli, których łączna ilość aktorów amatorów to blisko 230 osób. W czasie „PIKtoGRAmów” dzieci i młodzież mieli okazję uczestniczyć w działaniach edukacyjno-animacyjnych oraz obejrzeć z bliska żywe owady na stoisku, które zostało przygotowane przez Koło Biologów Uniwersytetu w Białymstoku.
Osoby nagrodzone w II Wojewódzkim Przeglądzie Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy”:
MISTRZOWIE RECYTACJI
Kategoria: przedszkole
Laura Popławska – wyróżnienie
Maria Radziszewska-Chańko – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Zuzanna Baraniuk – III miejsce
Gabriela Płońska – II miejsce
Józefina Kozak – I miejsce
Kategoria: klasy 1-3
Bartosz Jakimiuk – wyróżnienie
Kornelia Raszczyk – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Stanisława Primak – III miejsce
Aleksandra Zawadzka – II miejsce
Gabriela Radzajewska – I miejsce
Kategoria: klasy 4-8
Anna Wróblewska – wyróżnienie
Julia Płońska – wyróżnienie
Magdalena Borawska – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Magdalena Kiendyś – III miejsce
Iga Pełszyńska – II miejsce
Paweł Czyżewski – I miejsce
Kategoria: szkoły średnie
Zuzanna Czapko – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Klaudia Sosna – III miejsce
Zuzanna Czapko – II miejsce
Amelia Szymańska – I miejsce
MISTRZOWIE PIOSENKI
Kategoria: przedszkolaki
Nikodem Kmieć – wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika Przeglądu
Mikołaj Sylwestrzuk – wyróżnienie
Krystian Kaczyński – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Barbara Pietraszko – III miejsce
Laon Dąbrowski – II miejsce
Antonina Malinowska – I miejsce
Kategoria: klasy 1-3
Gabriela Radzajewska – wyróżnienie
Kinga Góralczyk – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Zuzanna Drężek – III miejsce
Oliwia Winiarek – II miejsce
Oliwia Kozak – I miejsce
Kategoria: klasy 4-8
Zofia Borowska – wyróżnienie
Dawid Andrejczyk – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Aleksandra Wołczyk – III miejsce
Julia Wyka – II miejsce
Maja Zdrodowska – I miejsce
Kategoria: szkoły średnie
Justyna Jaroszewicz – wyróżnienie
Alicja Gudowska – najlepsze ujęcie tematu przewodniego
Laura Kamińska – III miejsce
Hanna Aleksandra Wendorff – II miejsce
Patrycja Mężyńska – I miejsce
FORUM TEATRÓW NIEZAWODOWYCH
Nagrody za kreacje aktorskie:
Emilian Bartoszuk – Kai z przedstawienia „Królowa Śniegu” – Gadułki
Matylda Cwalina-Broniszewska – Sprzedawczyni jabłek z przedstawienia „Nauka św. Franciszka” – Ancymony
Zofia Karasiewicz – Ściana z przedstawienia „Priam i Tyzbe” – Kaprys – grupa starsza
Nagroda za ogólny wyraz artystyczny:
PaniKa – fr. spektaklu „Maszyna Marzeń”
Nagroda za ujęcie tematu przewodniego:
Ancymony – spektakl „Nauka św. Franciszka”
Nagroda w kategorii teatry przedszkolne:
Roztańczone nutki – „Pyza na polskich dróżkach”
Nagroda w kategorii teatry szkolne:
Żółtodziób – „Janek kontra Julek”
Nagroda w kategorii teatry szkół średnich:
Grupa Teatralna Kociołek – „Mit o Syzyfie inaczej”
Gala Laureatów II Wojewódzkiego Przeglądu Niezawodowej Twórczości Teatralnej „PIKtoGRAmy”.
Na Galę „PIKtoGRAmów” zostali zaproszeni laureaci poszczególnych kategorii konkursowych. Uroczyste wręczenie nagród rozpoczęło się występem grup dziecięcej i młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Zdobywcy pierwszych nagród w swoich kategoriach prezentowali zwycięski utwór. Gala zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla wszystkich laureatów. Część konkursową oraz Galę Laureatów prowadziła Agnieszka Jakubicz.
Jury przeglądu:
Katarzyna Wiktorko
Białostocka artystka, która w swojej pracy łączy trzy pasje: śpiew, taniec i aktorstwo. Absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku (2017) oraz Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Musical i choreografia (2019). Na co dzień spełnia się jako artystka oraz pedagog. Bierze udział w licznych spektaklach i projektach, współpracując z Operą i Filharmonią Podlaską, Białostockim Teatrem Lalek, Fundacją Rozwoju Sztuki Tańca oraz Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca. Obecnie można ją zobaczyć na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w musicalu „Jesus Christ Superstar” oraz w spektaklu „Meet CoPpeLia” w Białostockim Teatrze Lalek.
Paula Gogol
Aktorka, tancerka, choreografka. Ukończyła Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, wydział teatru tańca. Od najmłodszych lat związana z tańcem nowoczesnym, później kształtowała się w kierunku tańca współczesnego i jazzowego. Dyplom aktorski robiła pod okiem Jana Peszka. Współpracowała z Teatrem KTO i Teatrem Żydowskim Krakowie. Występuje w spektaklu „Blaszany Bębenek” w reż. Wojciecha Kościelniaka w Teatrze Capitol we Wrocławiu. W 2020 r. dołączyła do zespołu Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku, występuje w spektaklach: „Boeing Boeing”, „Pensjonaty Pana Bielańskiego”, „Pomoc domowa” i „Kopciuszek”. W roli pedagoga można ją spotkać w Pracowni Teatralnej w Białymstoku.
Katarzyna Wolak-Gąsowska
Aktorka teatralna i filmowa, pochodzi z Górnego Śląska, początkowo studiowała Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wychowanka Teatru Baza w Warszawie. Droga artystyczna wiodła ją także przez Białystok (Akademia Teatralna) oraz Wrocław – absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego we Wrocławiu (2019). Od 2017 roku zasila zespół Teatru Wierszalin w Supraślu, w którym zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Ewy w spektaklu ,,Dziady-Noc Druga” w reż. Piotra Tomaszuka. Na wierszalińskich deskach można oglądać spektakle z jej udziałem: ,,Ofiara Wilgefortis”, ,,Nie-boska komedia”, ,,Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, ,,Dziady – Noc Pierwsza”, ,,Dziady – Noc Druga”, ,,Bóg Niżyński”, ,,Faust. Nowa historia”, ,,Teatr, którego nie było”, ,,Wziołowstąpienie” oraz ,,Wykład”. W roku 2020 wystąpiła w Teatrze Telewizji w spektaklach ,,Dziady – Noc Pierwsza” oraz ,,Dziady – Noc Druga”. Zagrała również w takich produkcjach jak: ,,Pokot” (Agnieszki Holland), ,,Najlepszy” (Łukasza Palkowskiego), ,,Zgoda” (Macieja Sobieszczańskiego), ,,Mirra” (Anny Pawluczuk), ,,Pokój Laury” (Kamila Krukowskiego) oraz kilka ról epizodycznych w serialach. Stypendystka m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Fundacji Sapere Auso w Krakowie.
Mila Wyszkowska
Z wykształcenia pedagog, arteterapeuta, animator kultury i menager kultury, z zamiłowania, pasji i doświadczenia zawodowego instruktor teatralny, reżyser teatrów niezawodowych
i trener dramy. Od 2002 roku prowadziła własne amatorskie zespoły teatralne: między innymi Teatr Proscenium, teatr w VIII LO w Białymstoku, Pracownia Działań Teatralnych Yaka.
Przez siedem lat swoje działania artystyczne realizowała w Republice Czeskiej, gdzie w Pradze założyła i prowadziła Teatr trAKTOR. Jest organizatorem wieczorów literackich, wystaw, koncertów i warsztatów. Współpracowała z profesjonalnymi teatrami (min. Teatrem Kamen w Pradze, Teatrem Novego Fronta czy Teatrem Wierszalin). Swoje działania w ruchu teatrów amatorskim wiąże z badaniem historii miejsca i pedagogiką społeczną. Absolwentka Kursu Teatru ze Społecznością organizowanego przez Drama Way. W swoich działaniach realizuje różnego rodzaju projekty, od spektakli dziecięcych po prace z dorosłymi. Trenuje nauczycieli, instruktorów teatralnych i animatorów kultury w aspektach związanych
z tworzeniem i prowadzeniem grup teatrów amatorskich. Jest inicjatorką takich projektów jak PIKtoGRAmy, Konferencja Ruchów Teatrów Niezawodowych, Z Rękodziełem przez świat. Koordynatorka projektów w ramach zadania BMK, konkursów recytatorskich i teatralnych dla dzieci i młodzieży oraz szeroko pojętych działań teatralnych w regionie.
Od 2020 roku pracuje w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku jako specjalista do spraw teatru.