Przegląd zdobnictwa obrzędowego
Nagrodzono pisanki, palmy, kwiaty, pająki i wycinanki wykonane techniką tradycyjną.
Moniecki Ośrodek Kultury przy współudziale Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku zorganizował Wojewódzki Przegląd pn. Zdobnictwo Obrzędowe Cyklu Wiosennego i Świąt Wielkanocnych.
Historia przeglądu sięga lat 60-tych dwudziestego wieku. Ma on na celu aktywizację środowiska twórców ludowych oraz podtrzymywanie i popularyzację ich twórczości związanej ze świętami wielkanocnymi i wiosną. Tegoroczna edycja charakteryzowała się bardzo wysokim i wyrównanym poziomem artystycznym, o czym może świadczyć zarówno duża liczba nagród, jak też niewielka liczba prac wyeliminowanych z pokazu.
Nadesłano 173 zestawy prac, 165 autorów, osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Były to barwne, kolorowe i radosne pisanki, pająki, palmy, kwiaty i wycinanki nawiązujące do rodzącej się wiosny i Świat Wielkanocnych.
Nagrodzono tradycyjne pisanki, wykonane metodą batikową (szpilkową), batikową (lejkową) oraz drapane z terenów Augustowa, Moniek, Białegostoku, Mielnika, Trzciannego, Sokółki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Dąbrowy Białostockiej, Lipska, Goniądza, Kruszyna, Długołęki, Jasionówki, Jaświł, Szudziałowa, palmy wielkanocne z Moniek, Osowca- Twierdzy, Potoczyzny, Jaświł, Mikicina, Dolistowa, Szypliszek oraz barwne kompozycje kwiatowe z Niewiarowa i Jaświł. Pojawiły się również misternie wykonane pająki ze słomy lub trzciny, ozdobione kolorowymi elementami z bibuły z Andrychowa, Długołęki, Dolistowa, Słomianki, Lipska, Jaświł i Moniek.
Niestety, w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią coroczna wystawa towarzysząca konkursowi nie odbędzie się w dotychczasowej formie. Zdjęcia z wystawy zostały umieszczone na stronie Monieckiego Ośrodka Kultury.