Jesteś na stronie: PIKtoGRAmy 2025 – jury
Treść strony

PIKtoGRAmy 2025 – jury

Przedstawiamy jury V Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej.

Tegoroczne zmagania recytatorów, wokalistów i aktorów będzie oceniało 6-osobowe jury.

Anastazja Popławska
Koordynatorka projektów artystycznych, pedagog teatru, animatorka kultury. Wykształcenie zdobywała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru organizowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu projektów kulturalnych skierowanych do dzieci i młodzieży, m.in. białostockiej edycji Lata w Teatrze. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury, koordynując projekty i festiwale związane ze sztuką, m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie, Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, Galerią Arsenał, Galerią im. Sleńdzińskich, Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych „Supernova”, Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca. Od 2022 roku związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku. (fot.: Piotr Dołżyński)

Katarzyna Wolak-Gąsowska
Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego we Wrocławiu. Studiowała także Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Uczestniczka ogólnopolskich festiwali poezji śpiewanej oraz piosenki aktorskiej. Od roku 2017 zasila zespół Teatru Wierszalin, w którym zadebiutowała jako studentka. Prowadzi autorskie warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Na wierszalińskich deskach można ją zobaczyć m. in. w spektaklach: „Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, „Bóg Niżyński”,  „Wziołowstąpienie”, ,,Pieśni nad Pieśniami” czy „Dziady. Noc Pierwsza”. W swoim artystycznym dorobku ma również role filmowe na dużym i małym ekranie, a także filmy krótkometrażowe. Zagrała w Teatrze Telewizji oraz w słuchowisku Polskiego Radia Białystok. Stypendystka m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Wrocławia oraz krakowskiej Fundacji Sapere Auso.

Marta Szałkiewicz
Wokalistka, dyrygentka, instruktorka emisji głosu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w Grodnie w klasie dyrygentury chóralnej, szkołę Wokalno-Aktorską w Krakowie, Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczyła emisji głosu, prowadziła zajęcia umuzykalniające dla dzieci. Z chórem „Rozśpiewana 19” w Szkole Podstawowej nr 19 w Białymstoku uczestniczyła w projekcie „Rozśpiewany Białystok”. Od 2018 roku kieruje działającym w Podlaskim Instytucie Kultury chórem im. Stanisława Moniuszki, z którym zdobyła liczne nagrody. Od 2019 roku pracuje jako starszy instruktor do spraw muzyki w Podlaskim Instytucie Kultury. Prowadzi zajęcia wokalne w ZPiT „Kurpie Zielone”. Koordynowała Ogólnopolski Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. Pomysłodawczyni i koordynatorka Festiwalu Piosenki Autorskiej „Źródła Dźwięku”. (fot.: Piotr Dołżyński)

Marcin Tomkiel
Aktor, lalkarz, arborysta i wykładowca akademicki. Absolwent Akademii Teatralnej w Białymstoku, stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku oraz laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia. Od lat prowadzi warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, seniorów oraz grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, łącząc działalność edukacyjną z artystyczną. W swojej pracy skupia się na tematach alienacji społecznej, dyskryminacji i komunikacji, które stanowią kluczowe motywy zarówno jego spektakli, jak i pracy warsztatowej. Tworzy autorski teatr lalek dla dorosłych, w którym nowatorskie formy ekspresji łączą się z jego autorskimi konstrukcjami lalek. Jego spektakle, takie jak PODMIENIEC i SKOWYT, zdobyły uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków. Współautor spektaklu SYN, który został uznany za jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim teatrze lalek ostatnich lat.

Marek Cichucki
Aktor teatralny i filmowy. W 1985 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W teatrze zadebiutował już w trakcie studiów, 18 grudnia 1983 roku.  W latach 1996-1997 odbył staż na Wydziale Teatru Niewerbalnego w Akademii Sztuk w Pradze. Od 2013 roku jest nauczycielem kontraktowym. Również od 2013 roku jest trenerem programu Odyseja Umysłu, a od 2016 roku – trenerem dramy stosowanej I stopnia. Absolwent studiów podyplomowych Coaching i mentoring organizacyjny na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (2016 r.) i  Zarządzanie kulturą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (2018 r.). W 2019 roku ukończył studia podyplomowe – Master of Business Administration w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Występował na scenach teatrów w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Obecnie zawodowo związany z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Krzysztof Bitdorf
Od 2007 roku członek Zespołu Aktorskiego Białostockiego Teatru Lalek. Absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W trakcie studiów zadebiutował na scenie BTL rolą Kingsleya w „Biegunie” (2007 r.) w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Aktor niezwykle plastyczny, operujący szeroką gamą środków. W latach 2006–2007, w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem DE-NOVO w Dynowie, brał udział w letnich spektaklach plenerowych oraz prowadził warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Uczestniczył w organizacji II i III Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich w Białymstoku. W teatrze można go było podziwiać w spektaklach: „Sen nocy letniej”, „Świetliki”, „Zamek”, „Biegun”, „Sklepy cynamonowe”, „Sindbad”, „CDN”, „Choroba jasna św. Mikołaja”, „Księga dżungli”, „Dulcynea”, „Kopciuszek” i „Lis”. Ma na koncie role filmowe w produkcjach „U Pana Boga za miedzą” i „Blondynka” oraz cykl programów telewizyjnych dla dzieci zatytułowany „Podróże teatralne”. Brał udział w wielu festiwalach teatralnych. W 2023 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.