Zapisy na warsztaty tkackie w ramach Podlaskich Splotów
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą warsztatów tkackich.
W tym roku przygotowaliśmy siedem warsztatów tkackich: tkaniny dwuosnowowej, tkaniny wybieranej („perebory”), tkaniny kilimowej, tkaniny przytykanej („radziuszka”), tkaniny sejpakowej („sejpak”) i tkaniny broszowanej.
Termin zgłoszeń na warsztaty z tkaniny dwuosnowowej, tkaniny wybieranej („perebory”) i kilimowej upływa 26 maja 2025 r. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane mailowo do 2 czerwca.
Termin zgłoszeń na warsztaty z tkaniny przetykanej „radziuszki”, z tkaniny sejpakowej i broszowanej upływa 16 czerwca 2025 r. O zakwalifikowaniu poinformujemy mailowo do 25 czerwca.
Harmonogram warsztatów:
- Warsztat tkaniny dwuosnowowej: 23-28.06.2025 r., prowadząca: Karolina Radulska.
- Warsztat tkaniny wybieranej („perebory”): 30.06-05.07.2025 r., prowadząca: Irena Ignaciuk.
- Warsztat tkaniny kilimowej: 7 -12.07. 2025 r., prowadząca: Marta Barbara Bajko.
- Warsztat tkaniny przetykanej („radziuszka”): 18-23.08.2025 r., prowadzący: Eugeniusz Markiewicz.
- Warsztat tkaniny sejpakowej (sejpak): 25-30.08.2025 r., prowadząca: Sabina Knoch.
Powyższe warsztaty odbędą się w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie. Każdy warsztat potrwa sześć dni. PIK zapewnia noclegi, wyżywienie, materiały i instruktaż, uczestnicy pokrywają jedynie koszty dojazdu. W programie zajęć przewidziano omówienie techniki tkackiej, osnucie krosna, a następnie naukę tkania pod kierunkiem twórcy ludowego.
Warsztaty tkaniny broszowanej adresowane są do tkaczek i tkaczy zaawansowanych. Zajęcia odbędą się w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 8 w godz. 9.00 – 17.00. Każdy z uczestników będzie pracował na oddzielnym krośnie.
Terminy:
I warsztat: 24-27.07.2025 r. Zajęcia poprowadzi Eugeniusz Markiewicz, który zapozna uczestników z inną techniką wykonywania techniki broszowania – wełna po wełnie.
II warsztat: 28-31.07.2025 r. Zajęcia poprowadzi Irena Ignaciuk, która przybliży technikę broszowaną na osnowie z bawełny. Tego typu tkanina występowała w okolicy gminy Narewka, skąd pochodzi tkaczka.
Podczas zajęć uczestnicy otrzymają obiad oraz napoje (kawa, herbata). Noclegi należy zapewnić sobie we własnym zakresie.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Kultury Ludowej Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, telefonicznie: 85 740 37 29 lub mailowo:
k.kunicka@pikpodlaskie.pl; k.radulska@pikpodlaskie.pl
VI Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty jest realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Podlaskiego. Organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.
Przed wypełnieniem i przesłaniem karty zgłoszenia prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem warsztatów.