Szczegóły
Bezpłatne warsztaty w ramach Bardzo Młodej Kultury woj. podlaskie.
„KreAKCJA” to warsztat rozwijający umiejętności pracy z grupą pod kątem podmiotowego traktowania młodego twórcy. Jego celem jest dostarczenie uczestnikom wiedzy i inspiracji z obszaru pedagogiki teatru oraz przedstawienie wybranych praktycznych rozwiązań, możliwych do wykorzystania w codziennej pracy. Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie jak uwzględniać potrzeby i zainteresowania dzieci i młodzieży podczas przedsięwzięć artystycznych oraz poszukamy sposobów, aby zajęcia prowadzone przez instruktorów były dla uczestników udaną zabawą umożliwiającą im zarówno odkrycie własnego „ja”, jak i wypowiedź o tym, co dla nich jest ważne.
Tematyka warsztatu skupiona będzie wokół zagadnień takich jak: integracja grupy, kontraktowanie zasad współuczestnictwa, stwarzanie przestrzeni na wzajemne poznanie się, budowanie poczucia bezpieczeństwa i atmosfery otwartości w grupie, zrozumienie specyfiki procesu grupowego, podmiotowe traktowanie każdego uczestnika. Wymienione elementy przy udziale dobrej zabawy, naszym zdaniem, stanowią „must have” dobrego pedagoga sztuki i animatora kultury.
Poprzez zabawę dzieci w naturalny sposób wyrażają siebie: swoje emocje, nastrój, marzenia i potrzeby. Zainicjowanie zabawy przez instruktora/nauczyciela/animatora w taki sposób, aby przerodziła się w artystyczną podróż ku odkrywaniu siebie, jest cennym doświadczeniem młodego artysty.
Warsztat przeznaczony jest dla osób prowadzących grupy, animatorów, artystów, pracowników domów kultury, nauczycieli i instruktorów różnych dziedzin sztuki, którzy w swojej działalności zawodowej realizują autorskie programy edukacyjne i animacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
Czas trwania:
9:30 – 15:30 (z przerwami)
Prowadzenie warsztatu:
Anastazja Popławska i Agnieszka Jakubicz
Anastazja Popławska. Koordynatorka projektów artystycznych, pedagog teatru, animatorka kultury. Wykształcenie zdobywała w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Szkołę Pedagogów Teatru organizowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Kurs
Technik Dramowych realizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-Klatka”. Uczestniczka projektu Nowa Siła Krytyczna Instytutu Teatralnego w Warszawie – ma na swoim koncie wiele publikacji na największym polskim wortalu teatralnym „e-teatr.pl”. Uczestniczka szkoleń z kreatywności Warsztatów Kultury w Lublinie oraz Akademii Kobiet Sukcesu w Warszawie.
W latach 2013-2016 współpracowała z Teatrem Żydowskim w Warszawie przy produkcji i koordynacji Festiwalu Warszawa Singera. Od 2016 roku właścicielka firmy, realizującej projekty artystyczne. W latach 2017-2021 sekretarz i koordynatorka projektów skierowanych do dzieci i młodzieży w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku, m.in. pomysłodawczyni i realizatorka jednej z białostockich edycji programu Lato w Teatrze. Od 6 lat nieprzerwanie koordynatorka merytoryczna największego Festiwalu Tańca Współczesnego we wschodniej Polsce – „Kalejdoskop”(edycje 2018-2024).
W latach 2019-2020 członkini Zarządu Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca i koordynatorka wielu projektów w Fundacji, skierowanych głównie do młodego odbiorcy. Współpracowała z wieloma podlaskimi instytucjami kultury: m.in. Galerią Arsenał, Galerią im. Sleńdzińskich, Stowarzyszeniem Inicjatyw Artystycznych „Supernova”, Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca i Studio Działań Kreatywnych „DanceOFFnia”.
Od 2022 roku związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku, w którym wspomaga organizacyjnie i merytorycznie dział kultury ludowej, a w nim festiwale oraz projekty z obszaru animacji kultury (szkolenie KreAKCJA, zajęcia animacyjne dla maluchów w podlaskich przedszkolach oraz turnusy Podlaskich Ferii z Kulturą).
Pracując z dziećmi kładzie nacisk na umiejętność współpracy, poczucie bycia widzianym i słyszanym w grupie, kreatywność i sprawczość. Opracowuje autorskie projekty osiągnięcia tych celów poprzez działania teatralne, zabawę i taniec. Z powodzeniem wdraża w życie hasło, że dziecko to mały człowiek z ogromnymi emocjami, które warto dostrzec.
Prywatnie, wielbicielka natury, sztuki, psychologii i kotów. Zaangażowana w działalność społeczną na rzecz pacjentów onkologicznych.
Agnieszka Jakubicz. Animatorka kultury, twórca, instruktor. Ukończyła filologię polską – specjalizacja kulturoznawcza na Uniwersytecie w Białymstoku oraz I stopień Kursu Instruktorskiego Taniec Polski. Zawodowo związana z Podlaskim Instytutem Kultury w Białymstoku jako kierownik działu kultury ludowej. Jest inicjatorką zajęć edukacyjnych i warsztatów opartych na tańcach, zabawach i grach ludowych adresowanych w szczególności do najmłodszych i seniorów, które prowadzi od 2014 r. Dodatkowo, przez czternaście lat była związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” jako tancerka (2006–2020). Jako dziecko i nastolatka uczestniczyła aktywnie w grupach teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku prowadzonych przez Małgorzatę Wojdakowską („Wagabunda”) i Antoninę Sokołowską („Klaps”).
Przeszłość i wielokulturowość to dla niej niewyczerpane źródło inspiracji do działań twórczych, inspiracji szuka w tradycyjnym wzornictwie i wplata je we współczesne formy. W Podlaskim Instytucie Kultury prowadzi cykliczne warsztaty „Folkodzieło”, podczas których praca z igłą i nitką, tkaninami, nauka ściegów i współpraca twórcza pozwalają uczestnikom nie tylko poznać tajniki hafciarskie, ale też obudzić w sobie pokłady kreatywności.
Podczas swoich działań skupia się na aktywnym budzeniu w każdym uczestniku wrażliwości i otwartości na kulturę oraz na nauce przez twórcze działania.
Prywatnie pasjonatka rękodzieła. Tworzy prace inspirowane wzornictwem ludowym, oparte w większości na technice haftu pod marką rękodzielniczą „Zafolkowana” (od 2015 roku). Wielbicielka czekolady z orzechami.
Informacji o programie Bardzo Młoda Kultura – woj. podlaskie udziela
Dział Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku
tel. 85 740 37 25
edukacja@pikpodlaskie.pl