Jesteś na stronie: Kurpie Zielone z tytułem Podlaskiej Marki!
Treść strony

Kurpie Zielone z tytułem Podlaskiej Marki!

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, działający przy Podlaskim Instytucie Kultury zwyciężył w kategorii kultura.


fot. P. Dołżyński /PIK w Białymstoku

Cieszę się, że Gala Podlaskiej Marki niezmiennie przyciąga znakomitych gości, nie tylko z naszego regionu. Widzimy, że Podlaskie ma się czym chwalić – mówił witając gości Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

20 kwietnia, podczas uroczystej gali w Operze I Filharmonii Podlaskiej Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone został uhonorowany prestiżowym tytułem Podlaskiej Marki. Nagrodę z rąk Marszałka Artura Kosickiego odebrali Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury oraz Patryk Jabłoński, kierownik artystyczny zespołu, w towarzystwie pary tancerzy.

Kurpie Zielone to ogromny zespół, który obecnie liczy ponad 200 osób. Działa przy Podlaskim Instytucie Kultury. W Kurpiach Zielonych tańczą trzy grupy dziecięce, jest sekcja młodzieżowa oraz dwie grupy dorosłych: studencka i złożona z osób dojrzałych. W zespole funkcjonuje także grupa wokalna oraz profesjonalna kapela. Kurpie Zielone to jeden z najstarszych tego typu zespołów w Polsce. W tym roku obchodzi 70 lecie działalności.

Tytuł Podlaskiej Marki to dla nas ogromna radość i wielkie wyróżnienie, za które bardzo dziękuję Panu Marszałkowi oraz szacownej kapitule konkursowej. Kurpie Zielone od lat pielęgnują i popularyzują tradycje ludowe Podlasia i Kurpiowszczyzny i robią to w przepiękny sposób. Zespół wypracował sobie renomę nie tylko wśród mieszkańców Podlasia, ale również w całym kraju i za granicą. Dlatego tytuł Podlaskiej Marki i to akurat przy okazji siedemdziesiątego  jubileuszu zespołu  tak bardzo cieszy – podkreśla Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, p.o. dyrektor PIK.

Repertuar zespołu jest szeroki – od gór po morze, chociaż najwięcej uwagi instruktorzy poświęcają opracowaniom tańców rodzimego regionu. Od samego początku repertuar opierał się przede wszystkim na tradycjach sąsiadujących ze sobą ziem: Podlasia, Kurpi Zielonych i Kurpi Białych, ale nieustannie wzbogacany był i jest o nowe kompozycje. Obecnie grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej, Beskidu Niskiego. Co ważne – w każdym opracowaniu jest pierwiastek  „kurpiowskiej” indywidualności, przez co choreografie są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

Tytuł Podlaskiej Marki to dla nas dodatkowa motywacja. Zespół wkłada w swoją pracę – w próby, koncerty mnóstwo serca. Zawsze zdumiewa mnie to, że kilkadziesiąt indywidualności potrafi zgrać się i wspólnie pokazać na scenie jedność, wyrazić emocje. Publiczność to widzi, czuje i odbiera, dlatego Kurpie Zielone zawsze występują dla pełnej sali. Nasz zespół  to przede wszystkim ludzie z pasją, z zamiłowaniem do tańca, śpiewu, tradycji i miło nam ogromnie, że kapituła konkursowa to doceniała – mówi Patryk Jabłoński, kierownik artystyczny ZPiT Kurpie Zielone.

Kurpie Zielone to wielopokoleniowy zespół. Zdarzają się przypadki, że dziadkowie tańczą z wnukami na jednej scenie. Naturalnym procesem jest powstawanie par, a potem małżeństw.

70 lat temu, kiedy zespół powstawał, jak i w kolejnych dekadach bycie tancerzem w Kurpiach Zielonych, podobnie jak w innych dużych zespołach ludowych, było bardzo prestiżowe. Wiązało się z koncertami, wyjazdami za granicę. Potem przez jakiś czas moda na taniec ludowy trochę zanikła. Obecnie bycie w zespole nie wynika z trendu, a jest bardziej świadome – młodzi ludzie coraz częściej sięgają do swoich korzeni, mają poczucie tożsamości narodowej, regionalnej i czują potrzebę wyrażania tego.

Więcej informacji o zespole można znaleźć na stronie PIK: ZPiT Kurpie Zielone