Szczegóły
Zapraszamy do obejrzenia spotkania z cyklu rozmów o kulturze z badaczami, kulturoznawcami i animatorami.
Spotkanie, pod hasłem „Po co nam dziś dom kultury” odbyło się online we czwartek, 24 lutego 2022 r., o godz. 13.00. Wzięli w nim udział: dr Maciej Białous – doktor nauk społecznych, Uniwersytet w Białymstoku, dr Tomasz Dudziński – dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury oraz Iwona Kolasińska – Dział Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Poprowadził je Mariusz Żwierko (Podlaski Instytut Kultury), kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.
Spotkanie można oglądać na kanale YouTube:
Uczestnicy starali się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących tematu spotkania: Jaki powinien być współczesny dom kultury? Jakie role pełnią domy kultury? Jaka jest ich przyszłość? W jakim stopniu domy kultury realizują swoje misje i cele? Na czym dziś polega partycypacja w kulturze? Czym w ogóle jest kultura z perspektywy instytucji i jej „użytkowników”?
PIKsele – cykl rozmów o kulturze, powstaje we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku w celu wsparcia kompetencji środowiska osób zajmujących się kulturą w sposób naukowy, ale także praktyczny: podlaskich animatorów, muzealników, edukatorów, antropologów, etnografów itp. Do rozmów zapraszani są uznani badacze, kulturoznawcy oraz animatorzy.
Nazwa Piksele, w intencji organizatorów, nawiązuje do najmniejszego elementu obrazu – cząstki, która w swojej wielokrotności tworzy całość. Od ogółu do szczegółu podczas rozmów z naszymi gośćmi będziemy zaglądać w meandry przestrzeni i dyskursu rodzącego się wokół działań animacyjnych, by wszystkim zainteresowanym dać możliwość szerszego spojrzenia na całość szeroko pojętej kultury i edukacji kulturowej w naszym województwie i kraju.
dr Maciej Białous (Uniwersytet w Białymstoku) – adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, w pracy naukowej zajmuje się m.in. tematyką polityki kulturalnej oraz socjologii kultury. Członek zarządu Fundacji SocLab. Edukator filmowy doświadczony w realizacji lokalnych i ogólnopolskich projektów. Współpracuje z Dyskusyjnymi Klubami Filmowymi w Białymstoku, Augustowie, Hajnówce i Sokółce. Od roku 2014 współorganizator międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych „ŻubrOFFka”.
dr Tomasz Dudziński – mgr geologii, dr nauk humanistycznych z zakresu historii UMK w Toruniu, absolwent podyplomowego studium „Ochrona i Promocja Dziedzictwa Kulturowego” na Uniwersytecie Białostockim, a przede wszystkim pasjonat lokalnej historii. W latach 2009-2015 dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej, a od 2016 r. dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury. Współtwórca portalu wspomnieniowo-historycznego www.grajewiak.pl oraz koordynator licznych projektów z zakresu edukacji historycznej. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów naukowych i książek o tematyce regionalnej oraz prelegent konferencji naukowych i popularno-naukowych. Społecznik, członek licznych stowarzyszeń pozarządowych i naukowych, od 2013 r. przewodniczący Podlaskiej Sieci Pozarządowej. W 2013 r. uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną, a w 2018 r. zespołowym wyróżnieniem rektora UMK w Toruniu za osiągnięcia uzyskane w dziedzinie naukowo-badawczej za 2017 r. W roku 2019 otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi dla ZHP.
Iwona Kolasińska (Podlaski Instytut Kultury) – urodziła się w Olsztynie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, specjalność: wzornictwo przemysłowe. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, kierunek Edukacja Artystyczna. 5 listopada 2007r. obroniła dyplom ze specjalności: plastyka intermedialna – pod kierunkiem prof. Witolda Chmielewskiego oraz mixmedia – pod kierunkiem prof. Mariana Stępaka. Praca dyplomowa składała się z dwóch projektów: „Krystalizacja” oraz „Wewnątrz zewnątrz”, prezentowanych w Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu. W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe na ASP w Warszawie. Uzyskała dyplom ze scenografii filmowej pod kierunkiem dr. Marcela Sławińskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Realizowała warsztaty artystyczne podczas: XVII Biennale Sztuki dla Dziecka, VII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, 7. Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego Kieszeń Vincenta w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, scenografią, instalacją oraz edukacją artystyczną. W twórczości główną inspiracją jest światło, kolor, przestrzeń, różne stany skupienia materii, surrealizm, konstruktywizm, historie ludzkie, film. Członkini komisji rewizyjnej Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSEA. Zawodowo zajmowała się projektowaniem graficznym, identyfikacją wizualną oraz prowadziła warsztaty artystyczne. Pracowała na stanowisku kierownika w Gdańskim Archipelagu Kultury, prowadząc Dom Kultury na malowniczej Wyspie Sobieszewskiej. Pracowała nad scenografią i aranżacją gablot wystawienniczych w Muzeum Pamięci Sybiru. Obecnie realizuje się artystycznie w Podlaskim Instytucie Kultury.
Mariusz Żwierko (Podlaski Instytut Kultury) – choreograf, instruktor tańca, kierownik artystyczny ZPiT „Kurpie Zielone”, założyciel i kierownik zespołu Woda Na Młyn, reżyser taneczny, konferansjer. Autor kompozycji scenicznych dla wielu zespołów folklorystycznych w Polsce oraz Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. Prowadzi warsztaty dla instruktorów tańca ludowego. Członek stowarzyszenia Passionfruits, zajmującego się edukacją kulturalną i kulturową. Studiował nauczanie języka niemieckiego oraz germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Białymstoku, na specjalności Kultura Podlasia.
Pierwsze spotkanie, pod hasłem „Wszyscy jesteśmy zanurzeni w kulturze”, odbyło się online 9 lutego 2021 roku, w ramach Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, zainicjowanego przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Poprzednie PIKsele można oglądać na kanale YouTube Podlaskiego Instytutu Kultury.