Jesteś na stronie: 14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – święto dobrej muzyki. PROGRAM FESTIWALU
Treść strony

14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – święto dobrej muzyki. PROGRAM FESTIWALU

14. Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus – święto dobrej muzyki. PROGRAM FESTIWALU

Dwudziestu młodych wokalistów, znakomite jury i koncerty wspaniałych artystów.

Festiwal od początku promuje piosenki z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a do tego odkrywa młode talenty. Podczas trzech dni festiwalu zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują utwory zarówno znanych, jak i debiutujących autorów piosenki literackiej, w tym także te śpiewane przez pochodzącą z Białegostoku Łucję Prus. Występy będą oceniać mistrzowie polskiej estrady: Włodzimierz Nahorny, Janusz Strobel, Jan Wołek, Nula Stankiewicz oraz Agnieszka Możejko-Szekowska – laureatka pierwszej edycji festiwalu.

Poprzez spotkania młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, Podlaski Instytut Kultury chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających, w oparciu o teksty między innymi Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Janusza Kofty, Jana Wołka.

Konkurs młodych artystów, występy z profesjonalnym bandem, konsultacje z jurorami to nie wszystko. Festiwal Piosenki Literackiej to także koncerty znakomitych artystów. W tym roku wystąpią: Katarzyna Groniec, Mietek Szcześniak oraz Nula Stankiewicz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem.

Program festiwalu 
Miejsce: Spodki PIK, ul. św. Rocha 14, Białystok

  • 30 września (piątek)
    Koncert Nuli Stankiewicz „Ździebełko ciepełka” – godz. 20.00
    bilety: 70 zł

  • 1 października (sobota)
    Przesłuchania konkursowe XIV FLP – godz. 12.00
    wstęp wolny

  • Koncert Mietka Szcześniaka „Nierówni” – godz. 20.00
    bilety: 70 zł
  • 2 października (niedziela)
    Koncert galowy laureatów XIV FPL i Niny Larek, laureatki XIII FPL – godz. 17.00
    oraz
    Koncert Katarzyny Groniec „Niektóre sytuacje”
    bilety: 70 zł

Bilety:

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 10% zniżki.
Karnet na wszystkie wydarzenia festiwalowe kosztuje 180 zł.
Sprzedaż biletów w Spodkach PIK od 15 września, ul. św. Rocha 14  (w godz. 8.00 – 16.30) oraz bezpośrednio przed koncertami.

Nula Stankiewicz „Ździebełko ciepełka czyli miłość w polskiej piosence”

„Wymarzyć miłość, to nie jest problem. Problemem jest, jak z tą miłością później wytrzymać” – żartuje Nula podczas koncertu. Istnieje miłość spełniona, zachłanna, namiętna. Jest też miłość nieszczęśliwa. Słaba i głodna, zrozpaczona. Tak się te miłości przeplatają zarówno w życiu, jak i w piosence. I o tym właśnie jest ten koncert. Składają się na niego piękne polskie piosenki autorstwa wspaniałych poetów i kompozytorów. Koncert wzrusza, rozśmiesza, skłania do refleksji, a przede wszystkim jest ucztą muzyczną na najwyższym poziomie. Nula Stankiewicz jest artystką wywodzącą się z kręgów piosenki literackiej i jest mistrzynią tego gatunku, zaś muzycy, z którymi współpracuje, należą do najwybitniejszych. 

Nula Stankiewicz – śpiew
Janusz Strobel – gitara
Włodzimierz Nahorny – fortepian
Paweł Pańta – kontrabas
Sebastian Frankiewicz – perkusja

Mieczysław Szcześniak „Nierówni”

Unikalne połączenie poezji księdza Jana Twardowskiego i muzyki nawiązującej jednocześnie do polskiej piosenki przedwojennej oraz do brazylijskiej klasyki rozrywkowej – bossa novy, samby, chorińjo, sao. Koncert w mistrzowskim wykonaniu. Artysta wybrał ulubione wiersze i skomponował do nich muzykę. Mieczysław Szcześniak, ceniony przez krytyków, uwielbiany przez publiczność, szanowany przez branżę muzyczną, konsekwentnie i wrażliwie opowiada światu historie, których jeszcze nikt nie słyszał – swoje własne.  Aksamitnym głosem śpiewa bossa novę z siłą i ekspresją soul, gospel i jazz, z przekonaniem, empatycznie dotyka serca i głowy, śpiewając własne popowe pieśni. Wszechstronny, świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań. Trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem, za największą nagrodę uważa to, że spotkał własną publiczność.

Mietek Szcześniak wokal
Janusz Strobel – gitara
Marcin Pospieszalski – bas
Adam Lemańczyk – piano

Katarzyna Groniec „Niektóre sytuacje”

To spektakl składający się z piosenek śpiewanych od lat, ale też tych, które artystka zawsze chciała zaśpiewać, w nowych aranżacjach, z nowym zespołem muzycznym. Trio w składzie na klawisze, bas i wokal. Od Kurta Weilla, przez Nicka Cave’a, Brella do Bacha. Wszystko połączone klasycznym i przetworzonym na potrzeby tego projektu fortepianem, przez krótkie cytaty z przebojów gwiazd lat 80-tych: Annie Lenox, Genesis, Davida Bowiego, A-HA. „Początkowo miał to być program składający się z piosenek, które lubię. Lajtowy powrót do śpiewania po rocznym urlopie, przedłużonym o kolejny rok przez pandemię. Przedsionek dla nowych piosenek, które już kiełkowały. Miły, ciepło spędzony czas z sympatyczną publicznością. To mi się nie udało. Niektóre sytuacje stały się opowieścią o zamknięciu, samotności, strachu, tęsknocie, miłości, wojnie. W moim zamyśle: tej polsko-polskiej, ale dziś już nie tylko. Starając się zaprowadzić porządek w chaosie, który wciąż na nas spada, sprzątam za pomocą słów, ułożonych rytmicznie, przyporządkowanych dźwiękom, żeby na koniec pozwolić czystej, matematycznej frazie Bacha wysłać nas wszystkich w kosmos” – tak o spektaklu opowiada Katarzyna Groniec.

Katarzyna Groniec – wokal
Adam Skrzypek – kontrabas, bas, akordeon, elektronika
Grzegorz Rdzak – pianino, syntezator, elektronika